Zielony Ład. Agnieszka Maliszewska: chcemy być partnerami w tej dyskusji

12 czerwca, 2020 mateusz Comments Off

Zielony Ład budzi coraz więcej niepokojów i obaw zarówno wśród rolników, polityków oraz przedstawicieli organizacji rolniczych. Podczas wideokonferencji „Rolnictwo w czasie kryzysu” wiceprezydent Cogeca i dyrektor Polskiej Izby Mleka Agnieszka Maliszewska podzieliła się z komisarzem UE ds. rolnictwa Januszem Wojciechowskim obawami związanymi z Zielonym Ładem.

Zielony Ład – Agnieszka Maliszewska: polski rolnik, polski przetwórca jest najbliższy naszemu sercu

– Panie komisarzu, po pierwsze bardzo gratuluje tego całego wysiłku, który został włożony w to, żeby udało nam się mieć ten  większy budżet niż do tej pory był planowany. Oczywiście zdaje sobie sprawę z tego, że te dodatkowe pieniądze, które zostały przyznane dla naszego kraju to także jest wysiłek, który jest wkładany przez stronę polską, przez polski rząd, natomiast podzielam to, o czym mówił Pan Minister, że jest pan komisarzem wszystkich europejskich rolników i przetwórców i tutaj myślę, że musimy rozmawiać o jednolitym rynku europejskim, cały czas mając na uwadze to, że ten polski rynek, polski rolnik, polski przetwórca jest najbliższy naszemu sercu – powiedziała wiceprezydent Cogeca Agnieszka Maliszewska.zielony ład konferencja

Zielony Ład – Agnieszka Maliszewska: musimy działać wspólnie

– (…) Do tej pory nie mieliśmy tak trudnych dokumentów na stole, jak europejski Zielony Ład, Strategia Bioróżnorodności, a przede wszystkim to wszystko, co jest związane z branżą rolniczą, czyli strategia „Od pola, do stołu”. To jest coś, nad czym będziemy dyskutować w najbliższym czasie, co będzie też determinowało przyszłość europejskiego, a także polskiego rolnika i przetwórcy. W związku z tym działać musimy wspólnie, komunikować musimy wspólnie i musimy wspólnie informować o tym, jakie skutki będą miały te dokumenty, nie tylko dla nowego pokolenia, które za kilkanaście lat będzie beneficjentem dzisiejszych dokumentów i dzisiejszych działań, ale też dla rolników, którzy pewnie już niedługo będą odczuwać skutki tego wszystkiego i zobaczymy, w jakim kierunku będzie to szło – stwierdziła Agnieszka Maliszewska z Polskiej Izby Mleka.

– Ponad 50 polskich organizacji z inicjatywy, z którą wystąpiłam jako wiceprezydent Cogeca, podpisało się pod listem intencyjnym dotyczącym porozumienia. W zasadzie wszyscy koledzy, którzy są tutaj, są także sygnatariuszami tego listu. Jest to wspólna deklaracja do tego, żeby prowadzić dialog na rzecz europejskiej strategii „Od pola do stołu”. Dialog na rzecz tego, żebyśmy mogli dyskutować bardzo świadomie nie tylko z konsumentem, rolnikiem, organizacjami, które w to są włączone, ale przede wszystkim abyśmy mogli już dzisiaj rozmawiać z eurodeputowanymi, z polskimi przedstawicielami w Parlamencie Europejskim, ale też, żebyśmy mogli rozmawiać tutaj ze społeczeństwem i konsumentem. Dlatego, że musimy pokazać też skutki, z jakimi będziemy się przez najbliższe lata zmagać. Nie tylko skutki dla rolnika, skutki dla branż, ale też skutki dla konsumenta. Zdajemy sobie sprawę z tego, że przed nami ogromna ilość ograniczeń. Przed nami ogromne wyzwanie. Jak sobie z tym poradzimy? Tego dziś jeszcze nie wiemy. Musimy znać ocenę skutków, jaką Komisja Europejska prawdopodobnie będzie prowadziła. Pan komisarz na naszym ostatnim spotkaniu prezydencji Copa Cogeca odpowiadając na moje pytanie powiedział, że Komisja Europejska będzie robiła to na bieżąco, ale też musimy wiedzieć, jak będzie wyglądało to dla polskiego rolnictwa, w związku z tym deklarujemy naszą współpracę, deklarujemy dialog, ale chcemy być autentyczni w naszym dialogu i chcemy być partnerem w tej dyskusji. Wobec tego apel ze strony tych ponad 50 organizacji, które się pod tym podpisały, by zostać partnerem w tej dyskusji. Żebyśmy mogli w sposób jak najbardziej świadomy przekazywać te informacje i komunikować, ale także uczestniczyć w tej dyskusji w pełnym stopniu, w pełnym wachlarzu – zaapelowała.

Zielony Ład – Agnieszka Maliszewska: deklaruję współpracę

– Jaki wiceprezydent Cogeca, ale też jako Polska Izba Mleka, czyli organizacja brany mleczarskiej, a także występując tu w imieniu tych wszystkich organizacji, które podpisały ten list, deklaruję współpracę. Panie komisarzu jesteśmy od tego, żeby z panem rozmawiać, nawet jeśli czasami ten dialog będzie bardzo trudny, to proszę traktować nas jako partnerów, bo my takimi partnerami chcemy być i deklarujemy naszą współpracę – dodała na zakończenie.

 

Źródło: https://swiatrolnika.info/zielony-lad-agnieszka-maliszewska/amp?fbclid=IwAR3XM4teY1vIbVARv8–irF1j94IJY3AIgMhn1kvqW4qvS9SsK-nyljHH1Q