Prezydent KE wymienia McGuinnessa jako kandydatkę z Irlandii

8 września, 2020 mateusz Comments Off

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła, że ​​Mairead McGuinness zostanie najprawdopodobniej nowym komisarzem Unii Europejskiej z Irlandii.

Przejmie portfolio usług finansowych, stabilności finansowej i unii rynków kapitałowych.

Podczas zgłaszania kandydatury pani McGuinness, pani von der Leyen powiedziała: „Ona posiada świetne kwalifikacje i ma moje pełne poparcie na te stanowisko”.

Taoiseach Micheal Martin powiedział „nie mam wątpliwości że [pani McGuinness] sprawdzi się na stanowisku i będzie grała główną role w pracy Komisji.

Były premier Łotwy Valdis Dombrovskis otrzymał funkcję Komisarza ds. handlu, która pozostała nieobsadzona po rezygnacji Phila Hogana.

Pan Hogan ustąpił po kontrowersjach dotyczących jego podróży podczas pobytu w Irlandii i jego obecności na imprezie Oireachtas Golf Society w Clifden w dniu 19 sierpnia.

Pan Dombrovskis nadzoruje handel od czasu odejścia pana Hogana.

Teraz formalnie przejmie kontrolę w momencie, gdy blok jest zamknięty w trudnych negocjacjach w sprawie Brexitu z Wielką Brytanią, stoi w obliczu napięć handlowych z Chinami i Stanami Zjednoczonymi, a także stara się zjednoczyć wokół nowego lidera Światowej Organizacji Handlu.

Pani von der Leyen zwróciła się do rządu irlandzkiego o przedstawienie odpowiednich kandydatów na zastępcę komisarza, z wnioskiem o nominację „kobiety i mężczyzny”.

Rząd zgłosił do tej roli panią McGuinness i Andrew McDowell.

Pani McGuinness reprezentuje północno-zachodni okręg wyborczy Irlandii w Parlamencie Europejskim.

Zanim została posłem do PE, była znaną dziennikarką, prezenterką i komentatorką, a także prowadziła Ear to the Ground w RTÉ.

Pierwszą wiceprzewodniczącą Parlamentu Europejskiego została wybrana w styczniu 2017 r. oraz ponownie wybrana na to stanowisko w lipcu 2019 r.

Pan McDowell jest byłym głównym doradcą ekonomicznym rządu w latach 2011-2016, ściśle współpracując z ówczesnym taoiseach Enda Kenny.

Do niedawna był wiceprezesem Europejskiego Banku Inwestycyjnego w Luksemburgu.

Jednym z pierwszych, którzy pogratulowali pani McGuinness, był minister spraw zagranicznych Simon Coveney, Który podlinkował post.

W swoim tweecie powiedział: „Gratulacje dla Mairead McGuinness, że została nowym komisarzem UE… wykona świetną robotę”.

Tánaiste Leo Varadkar opisał to jako „wspaniały wybór na tak ważne stanowisko dla Irlandii ”.

Dodał również: „Dziękuję dla Andrew McDowell za zgłoszenie się, to kolejny wspaniały kandydat. Irlandia ma szczęście że reprezentują ją ludzie takiego kalibru na poziomie Europejskim”.

 

 

Źródło: https://www.rte.ie/news/politics/2020/0908/1163858-european-commission-vacancy/