Agnieszka Maliszewska, dyrektor PIM uczestniczyła w wideokonferencji organizacji branżowych z MRiRW

14 maja, 2020 mateusz Comments Off

Agnieszka Maliszewska, dyrektor Biura Polskiej Izby Mleka uczestniczyła w kolejnej wideokonferencji organizacji branżowych z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Czy drobiarstwo jest rolnictwem? Okazuje się, że tak odpowiedź na tak proste pytanie nie jest oczywista, a wszystko za sprawą rozmów, które toczą się za drzwiami gabinetów unijnych. Komu uda się zdobyć większe pieniądze? Jakie są perspektywy innych krajów? Czy uda się przesunąć więcej pieniędzy z PROW?

„Tylko pięć państw jest w takiej sytuacji, że nie wydali wszystkich środków z PROW. Łatwo się domyślić, że koalicja forsująca dodatkowe przesunięcia środków nie jest duża. Chcemy 2%. To tak naprawdę niewielka kwota. Dociskamy inne kraje, żeby wyraziły zgodę na to, abyśmy mogli wykorzystać środki przyznane dla nas w ramach PROW, ale oponują, że to może zachwiać rynkiem. Widać grę interesów. Z takich koalicji, które wczoraj się klarowały, jako jedni z niewielu podnosiliśmy, że znacząco ucierpiał sektor drobiarski, a przechowalnictwo nie zostało objęte. Stanowisko Komisji znamy od dłuższego czasu, że właściwie drobiarstwo nie jest rolnictwem, tylko taką „inną produkcją” – mówił minister Kamiński podczas wideokonferencji „Rolnictwo w czasie kryzysu”.

https://www.facebook.com/SwiatRolnikainfo/videos/189783585473271/UzpfSTIzNzI3NDQ2OTY0ODA5ODozODMzNDc2NzQzMzYxMTY4/