Z chińską delegacją o budowie centrum eksportowego w Polsce - Polska Izba Mleka

Z chińską delegacją o budowie centrum eksportowego w Polsce

20 października, 2023 kruszewska 0 Comments

W dniu 18.10.2023 r., na zaproszenie Adama Struzika – Marszałka Województwa Mazowieckiego, Agnieszka Maliszewska – Dyrektor Biura PIM wzięła udział w spotkaniu z chińską delegacją, której przewodniczył Zhang Ping – Przewodniczący Stałego Komitetu Ogólnochińskiego Zgromadzenia (Kongresu) Przedstawicieli Ludowych w Ningbo. Towarzyszyły mu osoby odpowiedzialne za kwestie polityczne i finansowo-ekonomiczne Kongresu, a także za relacje zagraniczne. W składzie delegacji byli także: Dyrektor Centrum Wystawowego Promocji i Współpracy CEEC (Centrum EXPO Chiny – Państwa Europy Środowej i Wschodniej) w Ningbo – Zhang Yadong oraz Zastępca Dyrektora Generalnego Grupy Portowej Ningbo-Zhuoshan – Ni Yanbo.

W trakcie spotkania dyskutowano na temat utworzenia w Polsce centrum eksportowego handlu hurtowego, produktów rolno-spożywczych, którego głównym inwestorem będzie Chińska Republika Ludowa. Centrum to usprawniłoby eksport do ChRL, co ma ogromne znaczenie oraz korzyści dla polskich produktów mleczarskich. Agnieszka Maliszewska, Dyrektor PIM, w trakcie dyskusji zaprezentowała potencjał polskich produktów mleczarskich, a także wspomniała o trudnościach i barierach w handlu z Państwem Środka. Poinformowała przedstawicieli delegacji o możliwościach współpracy w zakresie handlu i eksportu.

Chiny to dla polskiego sektora mleczarskiego jeden z najważniejszych rynków zbytu. Polskie produkty spożywcze cieszą się tam niesłabnącą popularnością oraz opinią zdrowej, ekologicznej żywności.

leave a comment