Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Chiński rynek mleka i eksport mleka z Polski do Chin po pandemii SARS-Cov-2
W dniu 18 października 2023 r. Polska Izba Mleka zrealizowała konferencję prasową projektu pn. Trade Milk, finansowanego z Funduszu Promocji Mleka.
Projekt Trade Milk jest kontynuacją 3-letniego programu informacyjno-promocyjnego, finansowanego w latach 2014-2017 ze środków Unii Europejskiej, służącego promocji wysokiej jakości produktów mlecznych pochodzących z Unii Europejskiej.
Na wstępie konferencji Agnieszka Maliszewska, dyrektor Polskiej Izby Mleka powitała uczestników oraz opowiedziała o projekcie. – „Chiny to największy rynek żywności i napojów na świecie i jeden z najbardziej perspektywicznych rynków dla europejskiego eksportu mleczarskiego. Pamiętam jak na początku naszych działań na targach częstowaliśmy konsumentów pokrojonym w kostki żółtym serem i prawie wszyscy pytali nas czy to biała czekolada” – powiedziała Agnieszka Maliszewska. – „Dzisiaj, dzięki działaniom Polskiej Izby Mleka, polskie produkty mleczarskie są coraz bardziej rozpoznawalne na terenie Chińskiej Republiki Ludowej, co mnie ogromnie cieszy” – dodała.
Następnie Jacek Strzelecki, ekspert rynku chińskiego, opowiedział o tym, jak zmienił się chiński rynek mleka i eksport mleka z Polski do Chin po pandemii SARS-Cov-2. W prezentacji poruszył takie zagadnienia, jak ogólna ocena chińskiego rynku mleczarskiego w 2022 – stabilność na rynku z tendencją wzrostową.
W 2023 r. w okresie styczeń – lipiec Polska wyeksportowała do Chin 30 026 ton serwatki (0404), 2 322 tony mleka i śmietany, także w proszku (0402) oraz 32 361 ton mleka surowego i śmietany (0401). (dane MRiRW).
W kategorii sery i twarogi Polska wyeksportowała do Chin w okresie styczeń – sierpień 2023 r. 61,6 ton produktów, to o 37% więcej ilościowo niż przed rokiem (dane z Min. Finansów).
Ciekawostką jest, iż ser obecnie uwzględniono w wytycznych żywieniowych dla mieszkańców Chin, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci. Od najmłodszych lat zachęca się dzieci do jedzenia sera na śniadanie, aby zwiększyć spożycie wapnia, białka i mikroelementów.
Wyszukiwarka