Webinarium pt. „Wymagania Wielkiej Brytanii przy eksporcie z Unii Europejskiej”

21 września, 2021 mateusz Comments Off
Polska Izba Mleka we współpracy z Głównym Inspektoratem Weterynarii w dniu dzisiejszym tj. 21.09.2021 r. zorganizowała webinarium pt. „Wymagania Wielkiej Brytanii przy eksporcie z Unii Europejskiej”, które cieszyło się ogromnym zainteresowaniem.

Wielka Brytania opuściła Unię Europejską (UE) 1 lutego 2020 r. po zawarciu przez obie strony Umowy o wystąpieniu stając się tym samym państwem trzecim. Obowiązujący od 1 lutego br. okres przejściowy w relacjach Unia Europejska – Wielka Brytania to czas, w którym Wielka Brytania nadal traktowana jest jako państwo członkowskie z zachowaniem zasadniczo, wszelkich praw i obowiązków. Upływający w dniu 31 grudnia br. okres przejściowy stanowi nie tylko czas na ustalenie warunków przyszłej współpracy pomiędzy Unią Europejską złożoną z 27 państw a Wielką Brytanią, ale i moment na właściwe przygotowanie przedsiębiorców na nadchodzące zmiany. Od 1 stycznia 2021 roku Wielka Brytania znalazła się poza jednolitym rynkiem i unią celną UE bez względu na to czy obecne negocjacje dotyczące przyszłych relacji zakończą się sukcesem czy nie. Od tego też dnia Wielka Brytania przestała być związana unijnym prawem, a eksport na rynek Wielkiej Brytanii wiąże się z licznymi barierami.

Podczas webinarium przedstawiciele GIW starali się odpowiedzieć na pytania branży mleczarskiej dot. wymagań Wielkiej Brytanii przy eksporcie do Chin