Posiedzenie Zarządu Polskiej Izby Mleka

17 czerwca, 2022 mateusz Comments Off

17 czerwca 2022 r. w Warszawie odbyło się posiedzenie Zarządu Polskiej Izby Mleka, w czasie którego omówiono najważniejsze kwestie dotyczące polskiego sektora mleczarskiego. W szczególności Zarząd skupił się na bieżących problemach związanych z kryzysem w globalnym rynku oraz potencjalnym ryzykiem ograniczenia dostaw gazu i energii elektrycznej do zakładów przetwarzających mleko.

Zdaniem Zarządu PIM jakiekolwiek przerwy, zmniejszenie dostaw tych mediów, zakończyć się mogą katastrofalnie dla polskiego sektora mleczarskiego. Natychmiast pociągnie to za sobą wstrzymanie odbioru mleka od rolników, którzy będą musieli zutylizować mleko wyprodukowane w gospodarstwie.

Dyrektor PIM poinformowała o podjętych w tym zakresie działaniach, w tym o wspólnym piśmie organizacji branżowych do Rafała Romanowskiego, sekretarza stanu w MRiRW, który wyznaczony został do koordynowania tych tematów w ministerstwie oraz o spotkaniu z wicepremierem Henrykiem Kowalczykiem, podczas którego temat ten był omawiany.

Pomimo tych działań branża mleczarska czuje się zaniepokojona aktualną sytuacją związaną z ograniczeniami dostaw gazu.

Zaznaczyć trzeba, że Polska jako pierwsza odczuwa już skutki redukcji dostaw gazu, głównie przez tak wysoką cenę tego surowca. Inna kraje UE, w tym Niemcy, Francja, Włochy  czy Austria już informują o około 40 procentowej redukcji gazu. Zatem dla naszego sektora problem ten jest realnie niebezpieczny i spowodować może gigantyczne straty zarówno dla przetwórców jak i dla rolników.

Zarząd zadecydował o tym, by podjąć zintensyfikowany dialog ze stroną rządową w celu nakreślenia pełnego ryzyka jakie może wiązać się z ograniczeniami dla sektora mleczarskiego.

Zarząd podjął też uchwałę ws. przyjęcia w poczet Członków PIM firmy Trade Milk Sp. z o.o. Wiodącym profilem działalności firmy TRADE MILK jest zaopatrzenie przemysłu spożywczego, farmaceutycznego, a także paszowego w produkty pochodzenia mlecznego. W swojej ofercie firma posiada tłuszcze mleczne: masło w bloku, bezwodny tłuszcz mleczny, surowce w płynie: mleko pełne przerzutowe, mleko odtłuszczone, mleko odtłuszczone zagęszczone, koncentrat serwatki, śmietanka w płynie, mleko w proszku i pochodne, czekolady, polewy, nadzienia.

 

Zarząd zadecydował, że nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Członków PIM, podczas którego odbędą się wybory uzupełniające odbędzie się 16 listopada 2022 r.