Brexit ważne informacje

19 listopada, 2020 mateusz Comments Off

 

W dniu 1 stycznia 2021 r., po zakończeniu okresu przejściowego dotyczącego Brexitu, Zjednoczone Królestwo będzie miało pełną granicę zewnętrzną. Oznacza to, że wprowadzone zostaną kontrole przepływu towarów między Wielką Brytanią a UE.

W lipcu opublikowano pierwsze powtórzenie brytyjskiego modelu operacyjnego na granicy, określającego podstawowy model, który wszyscy importerzy i eksporterzy będą musieli stosować od stycznia 2021 r., a także dodatkowe wymogi dotyczące konkretnych produktów, takich jak żywe zwierzęta, rośliny, produkty pochodzenia zwierzęcego i żywność wysokiego ryzyka niepochodząca od zwierząt.

W linku znajduje się zaktualizowana wersja tego modelu działania na granicy Zjednoczonego Królestwa, datowana na październik.

Rząd Zjednoczonego Królestwa podjął decyzję o wprowadzeniu nowych kontroli granicznych w trzech etapach do dnia 1 lipca 2021 r. Proszę zwrócić uwagę, że model ten zostanie wdrożony 1 stycznia bez względu na wynik bieżących negocjacji handlowych między UE a Wielką Brytanią.

Niżej znajdą Państwo krótki przegląd tych trzech etapów: Prosimy o uważne zapoznanie się z Modelem Operacyjnym na Granicy, ponieważ w procesie przepływu towarów między Wielką Brytanią a UE nastąpią istotne zmiany. Wszystkie przedsiębiorstwa przemieszczające towary przez granicę GB-UE będą musiały je uwzględnić i odpowiednio dostosować.

4 listopada 2020 roku Ambasada Brytyjska w Belgii zorganizowała Dzień Branży Portowej i Przemysłowej w Belgii, podczas którego brytyjski model operacyjny na granicy został szczegółowo przedstawiony przez różne administracje brytyjskie (w tym Revenue and Customs, Department for Environment, Food and Rural Affairs, Food Standards Agency).

W linkach znajdą Państwo

listę dokumentów

i

prezentację

z tego wydarzenia. Prezentacja UK Border Operating Model rozpoczyna się od slajdu nr 35.

Zawiera on bardzo cenne informacje na temat sposobu importowania i wprowadzania do obrotu produktów w Wielkiej Brytanii, w tym:

-Uzyskanie numeru EORI (Economic Operators Registration and Identification).

-nowy system SPS UE do GB (rośliny i produkty roślinne, żywe zwierzęta i produkty pochodzenia zwierzęcego, przywóz produktów, zwierzęta, system żywności i paszy (IPAFFS)

– etykietowanie żywności

-oznaczenia geograficzne

Materiał dzięki Copa Cogeca