Ambasador USA na Podlasiu

12 grudnia, 2022 mateusz Comments Off

Na zaproszenie Agnieszki Maliszewskiej – Dyrektor Polskiej Izby Mleka, Pierwszej Wiceprezydent COGECA, Ambasador USA Mark Brzeziński w dniu 12 grudnia 2022 r. odwiedził gospodarstwo Państwa Doroty i Leszka Gosk z miejscowości Głodowo Dąb.

Podczas wizyty rozmawiano na temat polskiego sektora mleczarskiego, aktualnej sytuacji w sektorze mleczarskim, wielkości gospodarstw, ich profilu produkcji oraz wyzwań stojących przed polskim sektorem mleczarskim. Ambasador zwiedził też oborę, podkreślił że uwielbia tego typu wizyty, dlatego że sam wychował się na wsi, a w rodzinie Brzezińskich od zawsze wpajano szacunek dla ciężkiej pracy rolników. Spotkanie było okazją aby przedstawić ambasadorowi jakie zmiany zaszły w polskim sektorze mleczarskim na przestrzeni ostatnich 30 lat.

„Cieszę się że Pan Ambasador skorzystał z mojego zaproszenia, by odwiedzić polski sektor mleczarski, a w szczególności rolników, producentów mleka. Zgodnie uznaliśmy że bardzo ważna jest sprawa wymiany pokoleń na wsi i wspieranie młodych rolników, a model spółdzielczy, jaki panuje dziś w polskim mleczarstwie, stwarza ku temu bardzo szerokie możliwości. Rodzina Leszka i Doroty Gosk jest przykładem, gdzie gospodarstwo przekazywane jest od prawie 60 lat z ojca na syna i każde pokolenie rozwija to gospodarstwo w sposób jeszcze lepszy od poprzedniej generacji.” – powiedziała Agnieszka Maliszewska.

Leszek Gosk przejął gospodarstwo w 1993 od swojego ojca jako kolejne powojenne pokolenie rolników, producentów mleka. Dzisiaj gospodarstwo to ponad 100 krów mlecznych i ponad 100ha upraw pod produkcję mleczną. Syn Pana Leszka – Sebastian zajmuje się dziś między innymi planowaniem produkcji, genotypowaniem i unowocześnieniem gospodarstwa. Państwo Gosk i ich gospodarstwo nagradzani byli wielokrotnie podczas wystaw hodowli zwierząt i są dziś przykładem doskonale prowadzonej produkcji mleka.