Agnieszka Maliszewska uczestniczy w Misji Wysokiego Szczebla z komisarzem Wojciechowskim

3 lipca, 2023 mateusz Comments Off

Agnieszka Maliszewska, dyrektor biura Polskiej Izby Mleka, pierwsza wiceprzewodnicząca COGECA, po raz kolejny została wybrana w skład delegacji biznesowej towarzyszącej Januszowi Wojciechowskiemu, komisarzowi UE do spraw rolnictwa podczas misji wysokiego szczebla do Japonii  w dniach 2-6 lipca 2023 r.

Pani Agnieszka Maliszewska reprezentuje rodzimą branżę mleczarską podczas wyjazdu, którego celem jest promocja europejskich produktów rolno-spożywczych oraz zapewnienie im większego dostępu do rynku japońskiego.

Japonia jest dla UE bardzo ważnym rynkiem. W 2022 r. wartość eksportu przetworów mlecznych do Japonii wyniosła ponad 820 mln euro. Eksportowane są głównie sery, w 2022 r. eksport serów był rekordowy i wyniósł 580 mln euro. Na przestrzeni ostatnich 10 lat eksport serów do Japonii wzrósł o +170%.

Pierwszego dnia misji tj. 2 lipca miało miejsce uroczyste otwarcie oraz odbyło się spotkanie tzw. Kawa z Komisarzem, podczas którego uczestnicy misji dyskutowali na tematy związane z produktami przetworzonymi, m.in. produktami mleczarskimi.  Podczas spotkania głos zabrała Agnieszka Maliszewska i odniosła się do obecnej sytuacji w polskim sektorze mleczarskim.

W ramach Misji Wysokiego Szczebla reprezentanci europejskiego sektora, w tym Agnieszka Maliszewska, będą mieli okazję uczestniczyć w seminariach, wizytach studyjnych oraz spotkaniach B2B z przedstawicielami japońskich firm mlecznych, a także z ekspertami rynku. Podjęte działania mają na celu zwiększenie świadomości konsumentów i eksportu wysokiej jakości produktów mlecznych na te rynki.

Udział w Misji Wysokiego Szczebla jest sfinansowany z Funduszu Promocji Mleka.