Zmiany w harmonogramie wprowadzania nowych procesów kontroli granicznej w imporcie towarów z UE do Wielkiej Brytanii.

16 marca, 2021 mateusz Comments Off

Nowy harmonogram został ogłoszony przez rząd Wielkiej Brytanii 11 marca. Poniżej przedstawiamy informacje przekazane przez ambasadę

Pierwotny harmonogram obejmował stopniowe wprowadzanie kontroli importu z UE do Wielkiej Brytanii, aby zapewnić firmom czas na przygotowanie się do zmian. Decyzję o etapowym podejściu podjęto w oparciu o skutki pierwszej fali COVID. Dziś wiemy, że zakłócenia spowodowane przez COVID trwały dłużej i były głębsze, niż początkowo zakładano. W związku z powyższym, rząd Wielkiej Brytanii podjął decyzję o aktualizacji pierwotnego harmonogramu.

Chociaż zdajemy sobie sprawę, że wiele przedsiębiorstw zainwestowało swój czas i energię, aby być gotowym na czas, wzięliśmy także pod uwagę sytuację tych firm, które zdecydowanie stwierdziły, że potrzebują go więcej, aby odpowiednio dostosować swoje procesy w obecnych trudnych warunkach gospodarczych, wywołanych pandemią i jej skutkami.

W związku z tym ogłaszamy dzisiaj następujący, nowy i przejrzysty harmonogram wprowadzenia kontroli:

-Wymogi uprzedniego zgłaszania produktów pochodzenia zwierzęcego (POAO), niektórych produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego (PUPZ) i żywności wysokiego ryzyka niepochodzącej od zwierząt (HRFNAO) zaczną obowiązywać 1 października 2021 r. Wymogi dotyczące eksportowego świadectwa zdrowia dla POAO a niektóre PUPZ wejdą w życie tego samego dnia.

-Deklaracje celne importowe nadal będą wymagane, ale możliwość korzystania z odroczonego zgłoszenia, w tym składania zgłoszeń uzupełniających do sześciu miesięcy po imporcie towarów, została przedłużona do 1 stycznia 2022 roku.

-Deklaracje bezpieczeństwa i ochrony dla importu nie będą wymagane do 1 stycznia 2022 roku.

-Fizyczne kontrole SPS dla POAO, niektórych PUPZ i HRFNAO nie będą wymagane do 1 stycznia 2022 r. W tym momencie będą się one odbywać w punktach kontroli granicznej.

-Fizyczne kontrole SPS w zakładach o wysokim priorytecie będą kontynuowane w miejscach przeznaczenia do 1 stycznia 2022 r., kiedy to zostaną przeniesione do punktów kontroli granicznej.

-Od 1 stycznia 2022 r. Wymóg wstępnego powiadamiania, świadectw fitosanitarnych i kontroli dokumentów zostanie rozszerzony na wszystkie objęte regulacjami rośliny i produkty roślinne (tj. Nie tylko te, które mają „wysoki priorytet”).

-Od marca 2022 r. w punktach kontroli granicznej będą odbywać się kontrole żywych zwierząt oraz wszystkich roślin i produktów roślinnych objętych regulacjami (tj. Nie tylko tych, które mają „wysoki priorytet”).

Informujemy, że wymagania dotyczące handlu między Wielką Brytanią a UE, które zostały już wdrożone 1 stycznia 2020 r., pozostaną aktualne.

Będziemy nadal intensywnie współpracować z przedsiębiorstwami, aby wspierać je w dostosowywaniu się do nowych, już obowiązujących, wymagań i przygotowywać się do nowych wymagań określonych powyżej, tak aby mogły one nadal z powodzeniem prowadzić działalność handlową w ramach nowych ustaleń.

Uprzejmie prosimy o udostępnienie tych informacji swoim kontaktom i partnerom biznesowym, którzy również handlują z Wielką Brytanią. Poniższe linki internetowe są obecnie aktualizowane, aby odzwierciedlić nowy harmonogram.

W przypadku pytań dotyczących handlu między Polską a Wielką Brytanią prosimy o kontakt z naszym zespołem w Ambasadzie Brytyjskiej: Poland.KeepBusinessMoving@fcdo.gov.uk

Kampania informacyjna Keep Business Moving – informacje ogólne 

  • https://www.gov.uk/eubusiness– tu dowiedzą się Państwo, co trzeba wiedzieć, jeżeli chodzi o import, eksport, podatki, cła, świadczenie usług, pracę i dane osobowe.
  • https://www.gov.uk/transition– prosimy o skorzystanie z brexitowego narzędzia w celu uzyskania spersonalizowanej listy niezbędnych działań.
  • https://www.gov.uk/guidance/trader-support-service– jeżeli przewożą Państwo towary pomiędzy Wielką Brytanią i Irlandią Północną, ten Pomocnik Handlowca przeprowadzi Państwa przez wszelkie zmiany związane z realizacją protokołu w sprawie Irlandii Północnej.

Funkcjonowanie granicy    

Przewodnik importowo-eksportowy  działania związane z importem i eksportem towarów pomiędzy Wielką Brytanią i Unią Europejską od 1 stycznia 2021 roku krok po kroku.

Przewodnik przewoźnika drogowego – informacje dla firm transportowych i kierowców komercyjnych przewożących towary pomiędzy Wielką Brytanią i Unią Europejską.

Strona internetowa rządu polskiego   

  • www.brexit.gov.pl– tu znajdą Państwo specjalny przewodnik dla przedsiębiorców pod tytułem „Zasady współpracy z Wielką Brytanią od 1 stycznia 2021 roku”.

Jak uzyskać brytyjski numer EORI   

Ustalenie warunków handlu dla Państwa firmy   

Siedziba w Wielkiej Brytanii (do celów podatkowych)

Jak może Państwu pomóc pośrednik celny lub agent  

Zagadnienia szczegółowe

TOWARY KONTROLOWANE   

ŻYWNOŚĆ I ROLNICTWO  

Kontrola sanitarna i fitosanitarna   

Zwierzęta i produkty pochodzenia zwierzęcego 

Oznakowanie żywności i napojó  

TOWARY PRZEMYSŁOWE  

Oznaczenia CE i UKCA / Regulacje dotyczące towarów przemysłowych   

Przemysł motoryzacyjny

Chemikalia

Kosmetyki

Leki

Elektronika i maszyny 

Metale i inne materiał  

POZOSTAŁE INFORMACJE

Brytyjski eksport towarów o znaczeniu strategicznym   

Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES)

Usługi finansowe   

Przepływ danych  

Usługi telekomunikacyjne i informacyjne    

Uznawanie kwalifikacji   

Usługi i inwestycje

Imigracja