ZAPROSZENIE NA WEBINARIUM pt. „Wymagania Wielkiej Brytanii przy eksporcie z Unii Europejskiej”

14 września, 2021 mateusz Comments Off

Polska Izba Mleka we współpracy z Głównym Inspektoratem Weterynarii ma ogromną przyjemność zaprosić Państwa do uczestnictwa w webinarium pt. „Wymagania Wielkiej Brytanii przy eksporcie z Unii Europejskiej”, które odbędzie się w dniu 21 września 2021 roku o godz. 11:00 w formie online.

Wielka Brytania opuściła Unię Europejską (UE) 1 lutego 2020 r. po zawarciu przez obie strony Umowy o wystąpieniu stając się tym samym państwem trzecim. Obowiązujący od 1 lutego br. okres przejściowy w relacjach Unia Europejska – Wielka Brytania to czas, w którym Wielka Brytania nadal traktowana jest jako państwo członkowskie z zachowaniem zasadniczo, wszelkich praw i obowiązków. Upływający w dniu 31 grudnia br. okres przejściowy stanowi nie tylko czas na ustalenie warunków przyszłej współpracy pomiędzy Unią Europejską złożoną z 27 państw a Wielką Brytanią, ale i moment na właściwe przygotowanie przedsiębiorców na nadchodzące zmiany. Od 1 stycznia 2021 roku Wielka Brytania znalazła się poza jednolitym rynkiem i unią celną UE bez względu na to czy obecne negocjacje dotyczące przyszłych relacji zakończą się sukcesem czy nie. Od tego też dnia Wielka Brytania przestała być związana unijnym prawem, a eksport na rynek Wielkiej Brytanii wiąże się z licznymi barierami. Jaki warunki należy spełnić przy eksporcie z Unii Europejskiej?

Rząd Zjednoczonego Królestwa podjął decyzję o dalszym opóźnieniu niektórych elementów nowych kontroli, zwłaszcza tych dotyczących towarów sanitarnych i fitosanitarnych.

Zapowiedziany nowy harmonogram:

– Wymóg wstępnego powiadamiania o imporcie rolno-spożywczym zostanie wprowadzony 1 stycznia 2022 r., a nie 1 października 2021 r.

– Nowe wymagania dotyczące Eksportowych Świadectw Zdrowia, które miały zostać wprowadzone 1 października 2021 r., zostaną teraz wprowadzone 1 lipca 2022 r.

– Świadectwa fitosanitarne i kontrole bezpośrednie towarów SPS w punktach kontroli granicznej, które miały zostać wprowadzone w dniu 1 stycznia 2022 r., zostaną teraz wprowadzone w dniu 1 lipca 2022 r.

– Wymóg dotyczący deklaracji bezpieczeństwa i ochrony w przywozie zostanie wprowadzony z dniem 1 lipca 2022 r., a nie z dniem 1 stycznia 2022 r.

Zachęcamy do wzięcia udziału w webinarium, podczas którego postaramy się odpowiedzieć na Państwa pytania.

Wszystkich zainteresowanych uczestnictwem prosimy o przesłanie zgłoszenia na adres
szkolenia@izbamleka.pl do dnia 17.09.2021 ze wskazaniem osoby uczestniczącej.*

Ilość miejsc jest ograniczona. Pierwszeństwo dla członków PIM.