To już rok Agnieszki Maliszewskiej jako pierwszej wiceprzewodniczącej COGECA

30 listopada, 2020 mateusz Comments Off

Rok temu, 28 listopada 2019 r. w Brukseli odbyło się posiedzenie Prezydium, podczas którego dokonano wyboru przewodniczącego oraz sześciu wiceprzewodniczących COGECA. Agnieszka Maliszewska, dyrektor Polskiej Izby Mleka, otrzymując 136 głosów, została Pierwszą Wiceprzewodniczącą COGECA.

Przypomnijmy, COGECA to największa i najbardziej wpływowa organizacja lobbingowa na rzecz mleczarstwa w Europie. Prezydencja Komitetu COPA, która odbywa posiedzenia raz w miesiącu oraz Prezydencja Komitetu COGECA tworzą wspólnie Komitet Koordynacyjny, który próbuje wypracować porozumienie w kwestiach dotyczących obu organizacji – COPA i COGECA.

Stanowisko wiceprzewodniczącej to ogromna szansa, zarówno dla samej wybranej, jak i całej polskiej spółdzielczości mleczarskiej. Objęcie tej zaszczytnej funkcji jest dowodem docenienia ze strony Europy. Dzięki objęciu tej funkcji w większym stopniu słyszalny jest głos Polski na arenie międzynarodowej.

Minął rok od zajęcia przez Agnieszkę Maliszewską stanowiska Pierwszej Wiceprzewodniczącej COGECA. Objęcie funkcji wiąże się z dużą ilością pracy. Pomimo tego, iż Prezydencja reprezentuje różne spółdzielnie z różnych krajów UE, to ma te same problemy i te same wyzwania. Częste, długie ale bardzo owocne spotkania z przedstawicielami Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej czy też administracją wielu krajów, m. in. Sekretarzem Stanu USDA Sonny Perdue, podczas których szukane są najlepsze rozwiązania, to tylko część z zakresu zadań należących do Prezydencji. Jako pierwsza wiceprzewodnicząca Agnieszka Maliszewska odpowiada za promocję rozwoju spółdzielni mleczarskich w Europie Środkowo-Wschodniej oraz bałtyckich państwach członkowskich.

  • Rok pracy w prezydencji minął bardzo szybko. W czasie pandemii, my przedstawiciele COGECA, pracowaliśmy bardzo intensywnie. Odbywaliśmy dużo spotkań podczas których toczyły się rozmowy mające na celu wsparcie gospodarki, aby w jak najmniejszym stopniu odczuła ona skutki pandemii COVID-19. – mówi Agnieszka Maliszewska. – Obecnie, podczas spotkań COGECA głównym tematem rozmów jest Europejski Zielony Ład, który budzi coraz więcej niepokoju i obaw zarówno wśród rolników, polityków oraz przedstawicieli organizacji rolniczych. W czasie tego intensywnego roku miałam wiele spotkań dotyczących kształtowania światowej polityki rolnej. Poznałam mnóstwo wspaniałych i interesujących osób, a praca w Prezydencji COGECA pod przewodnictwem Ramona Armengola jest prawdziwą przyjemnością. To jest dobrze wykorzystany czas dla Polski, polskiej spółdzielczości i polskiego rolnictwa.