Targi SIAM w Meknès w Maroko

17 lutego, 2023 mateusz Comments Off

Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Casablance wraz z Ambasadą RP w Rabacie zapraszają firmy na stoisko narodowe podczas targów rolno-spożywczych SIAM w Meknès w Maroku. To największe w Afryce wydarzenie branży rolno-spożywczej odbędzie się w dniach 2-7 maja br.

Tegoroczna edycja targów SIAM SIAM 15th Edition 2023 | International Exhibition of Agriculture in Morocco (salon-agriculture.ma) powraca po 3-letniej przerwie, spowodowanej pandemią koronawirusa. Poprzednie targi zgromadziły blisko 1400 wystawców z 60 krajów i niecałe 900 tys. odwiedzających targi na 18-hektarowej powierzchni.

Rolnictwo w Maroku reprezentuje ok. 13% PKB, a w całym sektorze, włączając rybołówstwo i leśnictwo, pracuje 31% czynnej zawodowo populacji. Rząd marokański intensywnie wspiera sektor rolno-spożywczy, przede wszystkim poprzez instrumenty zapisane w strategii „Generation Green”, która do 2030 r. ma dokonać głębokich przemian poprzez mechanizację upraw i produkcję żywności, przy zachowaniu dbałości o środowisko naturalne. Strategia wspiera także zagraniczne podmioty w inwestowaniu w nowoczesne rolnictwo i przetwórstwo. Istniejąca między Marokiem a UE umowa o wolnym handlu stymuluje wzrost obrotów handlowych, co widoczne jest m.in. w wynikach obrotów handlowych między Polską a Marokiem. Ostatnie 3 lata przyniosły w sumie ok. 100% wzrostu wymiany handlowej, w której swój istotny udział ma branża rolno-spożywcza.

Podczas tegorocznych targów SIAM wyznaczona zostanie oddzielna przestrzeń dla firm specjalizujących się w nowych technologiach rolniczych (agriTech/foodTech). W związku z aktualną sytuacją na świecie, bezpieczeństwo żywnościowe Maroka jest zagrożone. Przewiduje się, że popyt na import zbóż w kolejnych latach wzrośnie o 35%. Polska ze swoją bogatą ofertą jest w stanie odpowiedzieć na potrzeby Maroka w zakresie nowych technologii (przechowywanie i transport towarów rolno-spożywczych, systemy IT do zarządzania produkcją, technologie wodne), maszyn i urządzeń stosowanych w rolnictwie oraz przetwórstwie żywności (maszyny używane przy uprawie roli, zbiorach, ciągniki o niskiej mocy).

W celu uzyskania szczegółowej informacji o sektorze rolno-spożywczym w Maroku oraz uzyskania informacji praktycznych nt. udziału w targach SIAM, zapraszamy na webinar, który planowany jest 3 marca br. o godzinie 11.00. W spotkaniu obok przedstawicieli PAIH weźmie udział przedstawiciel FENAGRI – marokańskiej federacji producentów branży rolno-spożywczej, z którą PAIH od lat współpracuje.

Chętnych do udziału w wydarzeniu prosimy o przesyłanie zgłoszeń na adresy e-mailowe:jan.bochniak@paih.gov.plmaciej.klosak@paih.gov.pl

 

Regulamin uczestnictwa targi SIAM 2-7.05.2023 FINAL

 

Źródło: PAIH