Tanzania – minister ogłasza zakaz importu mleka w ciągu dwóch lat

8 lipca, 2020 mateusz Comments Off

Do Biura Polskiej Izby Mleka wpłynęła informacja, że 6 czerwca 2020 r .: „Minister ds. zwierząt gospodarskich i rozwoju rybołówstwa w Tanzanii ogłosił, że rząd zamierza zakazać importu mleka na rynek w Tanzanii za dwa lata. Powiedział, że Tanzania Dairy Board powinna naciskać na rozwój lokalnej produkcji mleka i powiązanych produktów, takich jak mleko w proszku i preparaty dla niemowląt. ”

Europejskie Stowarzyszenie Mleczarzy (EDA) skontaktowało się z Komisją Europejską po doniesieniach o tym wydarzeniu, a delegatura UE w Tanzanii potwierdziła, że ​​minister Mpina rzeczywiście ogłosił ewentualny zakaz podczas kulminacji Tygodnia Mleka w zeszłym miesiącu.

W tej chwili wydaje się to głównie zapowiedź polityczną zachęcającą i uspokajającą lokalnych inwestorów na 5 miesięcy przed wyborami powszechnymi. Z drugiej strony będziemy śledzić sytuację, ponieważ protekcjonizm rolny wydaje się być trendem w Afryce, a zakaz eksportu produktów mleczarskich z UE (choć raczej ograniczony – około 3 mln euro w 2018 r.) do kraju może służyć jako precedens.