Spotkanie z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Robertem Telusem

5 maja, 2023 mateusz Comments Off

Agnieszka Maliszewska Dyrektor Polskiej Izby Mleka, I Wiceprzewodnicząca COGECA 4 maja br. w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi spotkała się z Ministrem Robertem Telusem.

Rozmowa dotyczyła aktualnej sytuacji  w sektorze mleczarskim. Przedstawiłam ministrowi przede wszystkim najważniejsze informacje o nastrojach w sektorze mleka. Rozmawialiśmy o konieczności obniżek cen płaconych rolnikom za mleko, jako elemencie przejściowym, ale ważnym dla utrzymania płynności finansowej w zakładach i spółdzielniach mleczarskich. Na przykładach pokazywałam bardzo wysokie koszty produkcji, szczególnie wysokie koszty cen gazu i energii w kontaktach zawartych w 2022 roku w stosunku do aktualnych cen sportowych na rynku. 

Rozmawialiśmy o tym, jak wesprzeć branżę mleczarską w tej kryzysowej sytuacji oraz o tym jakie mechanizmy wsparcia eksportu warto zastosować, by pomóc naszym przedsiębiorstwom mlecznym, a także rolnikom producentom mleka. 

To była dobra i konstruktywna rozmowa, która będzie kontynuowana w niedalekiej przyszłości. Pracujemy nad szczegółami – dodała Agnieszka Maliszewska