Spotkanie Piotra Rychlika, Ambasadora RP w Helsinkach z Mikko Helanderem, Prezesem Grupy Kesko.

12 marca, 2021 mateusz Comments Off

W drugiej połowie marca br. planowane jest spotkanie Pana Piotra Rychlika, Ambasadora RP w Helsinkach z Panem Mikko Helanderem, Prezesem Grupy Kesko.

Grupa Kesko to lider fińskiej branży handlowej i jedno z największych, pod względem przychodów, przedsiębiorstw w Finlandii (10,7 mld euro w 2020 r.). Trzy główne segmenty działalności Kesko to handel spożywczy, handel materiałami budowlanymi i specjalistycznymi oraz sprzedaż i serwis samochodów. Poza Finlandią Kesko działa w Norwegii, Szwecji, państwach bałtyckich, Białorusi i Polsce (Onninen Poland). Globalnie firma posiada 1800 sklepów wielkopowierzchniowych i zatrudnia ok. 25 tys. pracowników (w FI ok. 13 tys.). Dodatkowo jej sieć franczyzowa w FI daje zatrudnienie 18 tys. ludzi. Rok 2020, pomimo pandemii COVID-19, przyniósł Kesko wzrost przychodów o 3,6% i zysku operacyjnego o ok. 120 mln euro do 570 mln euro.

Fiński handel spożywczy jest w dużej mierze zdominowany przez dwie grupy handlu detalicznego: S-Group i K-Group (Kesko). Według danych portalu Statista, w 2019 roku największy udział w rynku miała grupa S (marki: Prisma, S-Market, Alepa) z około 46,2% fińskiej sprzedaży detalicznej artykułów spożywczych, tuż za nią uplasowała się Grupa K (marki: K-Citymarket, K-Market i K-Supermarket), których udział w rynku wyniósł 36,5%. Trzecim co do wielkości graczem w fińskim sektorze spożywczym jest niemiecka sieć Lidl, która miała 9,6% udziału.

Istnieje możliwość przekazania podczas ww. spotkania materiałów promocyjnych polskich firm zainteresowanych sprzedażą na rynek fiński/skandynawski.

W związku z tym prosimy o przesyłanie drogą elektroniczną broszur w języku angielskim do 15 marca – zwrotnie mailem lub za pośrednictwem strony www.wetransfer.com w przypadku dużych plików.

W dołączonym pliku znajduje się roczny Raport Kesko za 2019 r.

kesko_annual_report_2019