Prezesi Grupy Polmlek: To był wyjątkowy rok

20 stycznia, 2020 mateusz Comments Off

W kolejnym odcinku cyklu podsumowującego 2019 r. w branży mleczarskiej minione 12 miesięcy oceniają Jerzy Borucki i Andrzej Grabowski, prezesi Grupy Polmlek:

Rok 2019 był dla Grupy Polmlek wyjątkowy nie tylko ze względu na jubileusz 25-lecia działalności, ale głównie dlatego, że w tym właśnie roku sfinalizował się proces przejęcia pakietu większościowego grupy Lacpol. 4 listopada podczas XII Forum Rynku Spożywczego i Handlu, odbywającego się w Warszawie, Polmlek otrzymał Nagrodę Rynku Spożywczego 2019 w kategorii Wydarzenie Rynku Spożywczego 2019 za „akwizycję określaną mianem przejęcia 10-lecia w branży mleczarskiej: zakup udziałów Rolmleczu oraz przejęcie pakietu kontrolnego nad Lacpolem”. Dzięki połączeniu sił produkcyjnych Polmlek stał się wiceliderem rynku. Obecnie wartość firmy szacuje się na 1.775 mln zł, a jej przychody wynoszą 4.200 mln zł.

Zakłady Polmleku nieustannie są modernizowane, tak aby reagować na potrzeby rynku i zmieniające się trendy konsumenckie. Oprócz tego w 2019 roku uruchomiono w Lidzbarku Warmińskim Centrum Badawczo-Rozwojowe. Lidzbark już może poszczycić się najnowocześniejszą w centralnej Europie proszkownią, a w 2019 roku zapadła decyzja o dalszej rozbudowie giganta i wyposażeniu proszkowni w kolejną linię suszarni rozpyłowej do pochodnych serwatki w oparciu o najnowszą technologię opracowaną w USA. Jest to inwestycja przyjazna środowisku, ponieważ wykorzystuje surowiec w maksymalnym stopniu, podczas gdy w standardowym procesie produkcji powstaje znacznie więcej odpadów.

Polski rynek mleczarski jest mocno nasycony, dlatego Polmlek stawia również na eksport. Połowa skupowanego surowca w formie produktów mleczarskich, proszków mlecznych trafia na rynki zagraniczne. Obserwując stały trend spadkowy w konsumpcji mleka szukamy alternatywnych rozwiązań i unikatowych receptur.

Największym wyzwaniem na rok 2020 będzie restrukturyzacja zakładów Lacpolu, oraz dalsza rozbudowa struktury Grupy Polmlek. Jak większość przedsiębiorców będziemy mierzyli się z rosnącymi kosztami energii, utylizacji odpadów, kosztami pracy. Jednak pozycja firmy jest silna, dysponujemy wykwalifikowaną kadrą szybko reagującą na sytuacje rynkowe oraz ogromnym zapleczem technicznym, mamy stabilną sytuację w skupie, rzetelnych partnerów biznesowych. Dlatego optymistycznie patrzymy na rozpoczynający się rok.