Prezes OSM w Czarnkowie: Koszty produkcji rosły szybciej niż ceny produktów mleczarskich

7 stycznia, 2020 mateusz Comments Off

Przedstawiamy kolejny odcinek cyklu podsumowującego 2019 r. w branży mleczarskiej. O ocenę minionego roku poprosiliśmy Helmuta Doliwę, prezesa OSM w Czarnkowie:
– Miniony rok nie był dla nas lepszy od poprzedniego, czyli 2018. Uzyskanie lepszych cen niż w 2018 r. za produkty mleczarskie na rynkach było możliwe, ale nie na tyle, by pokryć wzrastające koszty. Natomiast za mleko płaciliśmy naszym dostawcom więcej niż przed rokiem. Wzrosły też wydatki surowcowe – za gaz, prąd; a także koszty pracownicze.
W minionym roku realizowaliśmy też różne inwestycje. Jedną z najistotniejszych była linia do produkcji serka termizowanego w saszetkach przeznaczonego dla dzieci z dodatkiem witaminy D i wapnia.
Jaki będzie ten rok, trudno przewidzieć. Wiadomo, że wzrosną koszty produkcji – więcej trzeba będzie płacić pracownikom, natomiast nie zapowiada się, by miały miejsce obniżki cen mleka w skupie. Negocjacje z sieciami handlowymi też nie przynoszą oczekiwanych efektów. Nie mamy też pełnych informacji jak będą kształtowały się ceny prądu, gazu, wody, ścieków.