Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Posiedzenie Zarządu Polskiej Izby Mleka
OECD w swoim raporcie przewiduje, że globalna produkcja mleka (w tym 81% mleka krowiego, 15% bawolego i 4% z kóz, owiec i wielbłądów razem) będzie rosła o 1,6% rocznie w ciągu następnej dekady, osiągając 1085 milionów ton do 2033 roku. Tempo wzrostu przewyższa tempo wzrostu innych głównych towarów rolnych i jest napędzane zwiększoną wydajnością na zwierzę. Oczekuje się, że ponad połowa tego wzrostu będzie pochodzić z Indii i Pakistanu, które łącznie będą stanowić ponad 30% światowej produkcji do 2033 roku.
Znaczący wzrost produkcji spodziewany jest również w Chinach i różnych krajach afrykańskich. Przewiduje się natomiast, że produkcja mleka w Unii Europejskiej, drugim co do wielkości regionie produkującym mleko, nieznacznie spadnie ze względu na stagnację popytu, ograniczenia polityki środowiskowej i przejście na alternatywne systemy produkcji, takie jak rolnictwo ekologiczne i oparte na pastwiskach, które zmniejszają liczbę krów.
Oczekuje się, że w Oceanii produkcja będzie nadal umiarkowanie rosnąć, choć w wolniejszym tempie niż w Ameryce Północnej, ze względu na zrównoważoną politykę produkcyjną oraz ekspansję systemów ekologicznych i opartych na pastwiskach.
Reasumując: prognozuje się umiarkowany wzrost globalnego pogłowia krów, przy spodziewanej poprawie wydajności na całym świecie, szczególnie w Azji Południowo-Wschodniej i niektórych krajach afrykańskich, pomimo startu z niskiej bazy.
Między innymi o tym rozmawiano podczas ostatniego posiedzenia Zarządu Polskiej Izby Mleka w Józefowie.
Pracujemy nad założeniami strategii dla polskiego mleczarstwa. Oceniam nasze szanse i zagrożenia. Widzimy słabe i mocne strony. Chcemy przygotować polski sektor mleczarski na poszerzenie Unii Europejskiej o kolejne kraje, w tym Ukrainę. – przekazała Agnieszka Maliszewska, Dyrektor Biura PIM.
Wyszukiwarka