Podróże dzieciaków mleczaków

2 marca, 2020 mateusz Comments Off

 

Już 494 przedszkola z całego kraju uczestniczą w programie Dzieciaki Mleczaki realizowanym przez Polską Izbę Mleka. W sumie aż 40438 dzieci poprzez zabawę poznaje walory zdrowotne mleka i produktów mlecznych.
Dzieciaki Mleczaki to projekt edukacyjno – informacyjny skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym oraz nauczycieli, rodziców i opiekunów. Jest finansowany z Funduszu Promocji Mleka i prowadzony przez Polską Izbę Mleka. Jego celem jest promowanie zdrowych nawyków żywieniowych już od najmłodszych lat. Mleko i produkty mleczne są niezwykle cenne dla przedszkolaków, które rosną i potrzebują białka, wapnia, witamin A,D,E,K oraz minerałów: magnezu, potasu, cynku. Dzieci uczestnicząc w programie przede wszystkim dobrze się bawią, a przy tym poznają walory zdrowotne mleka. Dowiadują się, że mleko i produkty mleczne budują odporność ze względu na obecność probiotyków oraz superbiałka zwanego laktoferyną. W ramach projektu dzieci otrzymują mleczne zeszyty, w przedszkolach prowadzone są mleczne spotkania oraz mleczne warsztaty, w trakcie których przedszkolaki przygotowują jogurty z własnymi dodatkami i dowiadują się dlaczego warto je spożywać.
Mleczna Drużyna odwiedza przedszkole i przeprowadza zajęcia pod nazwą „Zdrowy dzień” czy „Mleczne laboratorium”. Są one dostosowane do wieku przedszkolaków – prowadzone w grupach 3 – 4 lat i 5 – 6 lat. Podczas zajęć „Zdrowy Dzień” grupy młodsze mają za zadanie stwierdzić, które produkty z worka przywiezionego przez Mleczną Drużynę są zdrowe, a które nie. Starszaki muszą przyporządkować wylosowane produkty do kategorii: nabiał, warzywa, mięso. Obie grupy dowiadują się, które produkty powinny się znaleźć w diecie przedszkolaków oraz w jakich proporcjach – zgodnie z aktualnymi zaleceniami dietetycznymi – należy spożywać dane grupy produktów. Na zajęciach „Mleczne laboratorium” przedszkolaki dowiadują się z czego jest zbudowane mleko i jakie ma wartości – starszaki mogą je nawet obejrzeć pod mikroskopem. Dzieci mają za zadanie ułożyć puzzle z sylwetkami mikrobohaterów i dowiedzieć się przy tym jakie witaminy i mikroelementy zawiera mleko oraz jak wpływają one na nasz organizm (każdy z bohaterów dba o jakąś część naszego ciała). W przedszkolu jest przygotowywany mleczny poczęstunek dla dzieci.

W zeszłym tygodniu program zawitał do następujących przedszkoli:

Przedszkole nr 7 w Poznaniu
Publiczne Przedszkole nr 8 w Opolu
Przedszkole Publiczne IGUŚ  w Chomętowie
Przedszkole nr 4 w Krośnie Odrzańskim

Przedszkola, którym zależy na kształtowaniu zdrowych nawyków żywieniowych u dzieci mogą się jeszcze zgłosić do programu Dzieciaki Mleczaki (termin zgłoszeń upływa z końcem kwietnia). Informację w jaki sposób to zrobić i formularz zgłoszeniowy znajdą na stronie internetowej www.dzieciakimleczaki.pl.