Katar ogłosił poważne ograniczenia w imporcie produktów mlecznych

24 sierpnia, 2021 mateusz Comments Off

Dzięki wewnętrznym źródłom EDA dzielimy się z Państwem kilkoma dodatkowymi informacjami, w tym tabelą wyszczególniającą nowe środki ogłoszone w niedzielę dla różnych kategorii produktów mlecznych.

  1. Aktualizacja poprzedniej decyzji katarskiej dotyczącej okresu przydatności do spożycia produktów mleczarskich, dodanie większej liczby kategorii produktów mleczarskich jest wyraźnie Techniczną Barierą w Handlu (TBT) nieuzasadnioną (bezpieczeństwo konsumentów), a jedynym celem jest protekcjonizm (w załączeniu lista porównawcza pokazująca dodatki w 2021 r. w porównaniu z 2019. Obecnie dotyczy to wszystkich mleczarni).
    Więcej informacji w załączonym raporcie WTO dotyczący decyzji okresu przechowywania wydanej w 2019 r., w której Unia Europejska i Stany Zjednoczone uznały decyzję dotyczącą okresu przechowywania za TBT. Wówczas liczba mleczarni była ograniczona. Dziś ta liczba jest znacznie poważniejsza, obejmując wszystkie kategorie mleczarstwa.
  2. Istnieje standard GSO dotyczący trwałości żywności, a dla serów topionych wynosi 12 miesięcy-Katar powinien przestrzegać tej normy. Skrócenie terminu przydatności do spożycia serów topionych do 90 dni, przy czym 80% okresu przydatności do spożycia po odprawie przesyłki jest nieuzasadnione i służy zakazowi importu.
  3. Jeśli chodzi o FMD (pryszczycę) i listę krajów, lista udostępniona przez władze w 2019 r. została zaktualizowana.
  4. Rozumiemy, że wszystkie ministerstwa w Katarze nie wiedziały o tej decyzji, która została wydana przez Radę Ministrów. Do tej pory nie ma jasności co do tego, w jaki sposób władze będą implementować postanowienia. Nie otrzymaliśmy odpowiedzi na nasze pytania, co może oznaczać, że na wysokim szczeblu ministerialnym została wywarta już pewna presja. Najbliższe dni pokażą, w jakim kierunku władze podejmą działania.
  5. Importerzy gromadzą się w Katarze, aby wyrazić swoje niezadowolenie z powodu wydania tej decyzji, ponieważ spowoduje to utratę milionów dolarów i wzrost bezrobocia.

Poprosimy Komisję Europejską UE o koordynację z naszymi przyjaciółmi z USA, aby połączyły siły, w celu wywarcia niezbędnej presji i zachęcenia władz Kataru do zmiany tej decyzji. Potencjalnie poprzez skargę TBT do WTO.

Wczoraj po południu Katar ogłosił poważne ograniczenia w imporcie produktów mlecznych, które budzą największe obawy EDA i europejskiej laktosfery.

Nowe zasady:

  • przedłużają wymagany okres trwałości produktów po dostarczeniu do Kataru
  • zakazują importu z wielu krajów – dozwolony import tylko z krajów wolnych od pryszczycy (co stanowi problem dla europejskich mleczarni produkujących np. w Maroku, Egipcie, KSA lub innych krajach trzecich)
  • zmieniają zasady etykietowania oświadczenia o kraju pochodzenia

 

Z naszych informacji wynika, że ​​środki te mają skutek natychmiastowy, z wyjątkiem okresu na realizację istniejących zamówień.

 

Do tej pory, lista produktów objętych nowym rozporządzeniem obejmuje:

– wszystkie rodzaje i wielkość mleka o przedłużonej trwałości (UHT) (pełne, o niskiej zawartości tłuszczu i odtłuszczone, smakowe lub bez dodatków smakowych). Również mleko o przedłużonej trwałości (UHT) bez laktozy.

– wszystkie rodzaje białych serów, feta, halawoo, akaway, napolsay, mashmolla, mujadallha, mushalla, mozzarella, labneh, świeża śmietana i sfermentowana śmietana, w tym wszystkie rodzaje białych serów bez laktozy i labneh bez laktozy

– produkty mleczne z olejami roślinnymi i inne rodzaje mleka

– śmietanka pasteryzowana i pasteryzowana śmietanka smakowa

– śmietana gotowana, śmietana UHT, śmietana i bita śmietana

– sery przetworzone, w tym „ser śmietankowy”

 

Zaalarmowaliśmy Komisję Europejską (w tym DG ds. Handlu) oraz delegaturę Unii Europejskiej w Katarze i liczymy na szybkie rozwiązanie problemu

Regulation Comparision 2021 vs 2019

WTO TBT meeting Nov 2019