Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Debaty nad przyszłością europejskiej spółdzielczości
UE przygotowuje się obecnie do nowego rozdziału politycznego. Od zwiększania konkurencyjności przedsiębiorstw i finansowania po przestrzeganie praw socjalnych, od włączania zrównoważonego rozwoju do głównego nurtu w sposób wykonalny dla przedsiębiorstw po ochronę demokracji w obliczu konfliktów i rosnącego indywidualizmu, Unia stoi przed pilnymi wyzwaniami społeczno-gospodarczymi, które wymagają wspólnych i spójnych działań.
Europejski Ruch Spółdzielczy zebrał się na nadzwyczajnym wydarzeniu w dniu 5 listopada w Parlamencie Europejskim, aby zaprezentować, w jaki sposób przedsiębiorstwa spółdzielcze stawiają czoła wyzwaniom i zapewniają innowacyjne rozwiązania bieżących kwestii.
„Z przyjemnością wysłuchaliśmy spółdzielni ze wszystkich sektorów, w tym przemysłu, usług, rolno-spożywczego i leśnictwa, handlu detalicznego, bankowości, energii odnawialnej, które przedstawiły swoje priorytety na kadencję 2024-2029 oraz wizję zrównoważonej i konkurencyjnej Europy.” – powiedziała Agnieszka Maliszewska Wiceprezydent Cogeca, Dyrektor biura Polskiej Izby Mleka.
Gospodarzem wydarzenia była eurodeputowana Irene Tinagli (S&D), a zorganizowały je CECOP i Cooperatives Europe, przy wsparciu REScoop, EACB, Eurocoop i COGECA.
W trakcie spotkania przedstawiciele kooperatyw i organizacji społecznych oraz europosłowie omówili wyzwania i szanse stojące przed kooperatywami w Europie, szczególnie w kontekście zrównoważonego rozwoju, wzmocnienia społecznej gospodarki rynkowej oraz zwiększenia konkurencyjności.
Giuseppe Guerini, przewodniczący Cooperatives Europe, zwrócił uwagę na konieczność równowagi między konkurencyjnością a zrównoważonym rozwojem. Podkreślił, że kooperatywy mogą wspierać europejski model gospodarczy, który dba o społeczne wartości i zasoby. Guerini podkreślił, że konkurencyjność powinna oznaczać atrakcyjność i zrównoważony rozwój obszarów wiejskich, a nie tylko rywalizację pomiędzy przedsiębiorstwami. Natomiast eurodeputowana Irene Tinagli mówiła o roli kooperatyw w kształtowaniu gospodarki społecznej i ich istotnym wkładzie w zatrudnienie oraz innowacje. Zaznaczyła, że kooperatywy, stanowiące aż 10% europejskich przedsiębiorstw, nie tylko wspierają rolnictwo, ale także rozwój sektora odnawialnych źródeł energii.
Elli Tsiforou, Sekretarz Generalna Copa-Cogeca, podkreśliła znaczenie współpracy, innowacji oraz dzielenia się wiedzą w sektorze rolniczym. Przedstawiła 23 tysiące kooperatyw rolniczych jako kluczowych graczy, którzy poprzez zrównoważony rozwój utrzymują konkurencyjność na globalnym rynku. Wspomniała o wyzwaniach dla sektora rolnego, z którymi spółdzielnie radzą sobie wspólnie. Nakreśliła, że wciąż jednym z największych wyzwań dla spółdzielni rolnych jest wymiana pokoleniowa i zaangażowanie młodych w działalność rolną. Rola spółdzielni rolniczych w pomaganiu młodym rolnikom w przezwyciężaniu barier w zakładaniu gospodarstw, świadczeniu usług doradczych i zwiększaniu ich udziału w dialogu politycznym została również podkreślona w rezolucji Parlamentu Europejskiego w sprawie „Odnowy pokoleniowej w przyszłych gospodarstwach rolnych UE”. W rezolucji podkreślono również potrzebę zapewnienia reprezentacji młodych rolników w przedsiębiorstwach spółdzielczych i zapewnienia zrównoważonej pod względem płci reprezentacji w ich organach zarządzających, podkreślając, że spółdzielnie mają kluczowe znaczenie dla zaangażowania młodych mężczyzn i kobiet w działalność rolniczą.
Todor Ivanov, sekretarz generalny Euro Coop, zaznaczył, że konsumenci są jednocześnie członkami i współwłaścicielami kooperatyw, co wzmacnia ich rolę w zmniejszaniu marnotrawstwa oraz promowaniu zrównoważonych nawyków konsumpcyjnych. Jedocześnie Marco Mancino z Europejskiego Stowarzyszenia Banków Spółdzielczych wskazał na znaczenie finansowania dla małych i średnich przedsiębiorstw, zapewniając inkluzywność i bliskość do klientów, zwłaszcza w kontekście zrównoważonego rozwoju.
Uczestnicy zgodzili się, że kluczowymi wyzwaniami dla sektora są dostęp do finansowania, uproszczenie regulacji oraz rozwój infrastruktury cyfrowej. Spotkanie wykazało, że kooperatywy mogą być centralnym elementem transformacji gospodarczej Europy, sprzyjając sprawiedliwości społecznej i równowadze środowiskowej.
Wyszukiwarka