Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Certyfikat HALAL i eksport na rynek HALAL
13 września online odbyło się szkolenie „Certyfikat HALAL i eksport na rynek HALAL” w którym uczestniczyło 50 osób.
Podczas szkolenia uczestnicy dowiedzieli się dlaczego akredytacja jest ważna dla producentów, jak wygląda procedura certyfikacji oraz etykietowanie żywności HALAL.
Halal to arabskie słowo oznaczające „dozwolone” lub „legalne”. W kontekście prawa islamskiego termin ten odnosi się do wszystkiego, co jest zgodne z szariatem, czyli islamskim prawem religijnym. Szariat obejmuje szerokie spektrum życia muzułmanów, w tym zasady dotyczące żywienia. Produkty halal to te, które były wyprodukowane, przetworzone, transportowane i przechowywane w sposób akceptowany przez szariat.
Polski Instytut Halal jest akredytowaną jednostką certyfikującą Halal, która powstała w 2010 roku. Polski Instytut Halal zajmuje się certyfikacją i wsparciem firm we wdrażaniu systemu Halal i eksporcie ich produktów do krajów muzułmańskich.
#FunduszePromocji
Szkolenie sfinansowane z Funduszu Promocji Mleka
Wyszukiwarka