Agnieszka Maliszewska, dyrektor PIM, uczestniczyła w wideokonferencji organizacji branżowych z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi

7 maja, 2020 mateusz Comments Off

Kolejny czwartek i kolejna wideokonferencja w ramach cyklu „Rolnictwo w czasie kryzysu”. Dziś przedstawiciele związków branżowych i rolniczych gościli wiceministra rolnictwa i rozwoju wsi – Ryszarda Kamińskiego oraz Głównego Lekarza Weterynarii – Bogdana Konopkę.

„Komisja Europejska przychyliła się do inicjatywy ministra Ardanowskiego, aby dokonać przesunięć w PROW. (…) Wystąpiliśmy o przesunięcie i wskazaliśmy kwotę miliarda euro. Wskazaliśmy również, że wsparcie dotyczyłoby prywatnego przechowalnictwa oraz doraźnych działaniach PROW np. dopłatach do kredytów obrotowych” – poinformował wiceminister Kamiński.

„Dostaliśmy pozwolenie na uruchomienie nie miliarda, ale 100 mln euro z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Były różne postulaty. Pisaliśmy o rynkach, które najbardziej dotknął kryzys wokół koronawirusa: wołowiny, drobiu, baraniny, jagnięciny” – dodawał.

W dzisiejszym programie padło wiele szczegółowych pytań. Co dalej z importem wołowiny do Polski? Czy Japonia dopuści możliwość eksportu produtków z Polski? Co z łączeniami stref niebieskich? Czy powinny powstać państwowe zakłady uboju? Co dalej z cenami drobiu? Jakie instrumenty mogłyby pomóc w stabilizacji rynku drobiu? Czy pracownicy z Ukrainy będą mogli przyjechać do Polski? Jaka będzie opinia rządu na temat unijnej strategii „od pola do stołu”? Co dalej z cenami serów, masła? Czy tak małe wsparcie ze strony Unii Europejskiej to efekt planów organiczania produkcji rolnej w ramach „Nowego Zielonego Ładu”?

W wideokonferencji biorą udział:
Ryszard Kamiński- Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Bogdan Konopka– Główny Lekarz Weterynarii
Wiesław Różański – Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego
Janusz Rodziewicz- Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP
Dariusz Goszczyński – Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza
Agnieszka Maliszewska – Polska Izba Mleka
Waldemar Broś- Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich
Jacek Zarzecki – Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego
Jerzy Wierzbicki – Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego
Wiktor Szmulewicz – Krajowa Rada Izb Rolniczych
Marian Sikora – Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych
Andrzej Gantner – Polska Federacja Producentów Żywności

https://www.facebook.com/SwiatRolnikainfo/videos/278421236489337/