- Izba Mleka :: Organizacja Samorządu Mleczarskiego - http://izbamleka.pl -

„Nabiał jako źródło składników odżywczych w diecie człowieka”

Posted By PIM On 4 grudnia 2018 @ 12:39 In Aktualności | Comments Disabled

Different sorts of cheese on kitchen table [1]

W ostatni czwartek (29 listopada br.) w Zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich w Uniejowie odbyło się spotkanie pn. „Nabiał jako źródło składników odżywczych w diecie człowieka” zorganizowane przez Polską Izbę Mleka w ramach projektu „Porozmawiajmy o mleku” finansowanego z Funduszu Promocji Mleka, skierowane do pracowników samorządów, dietetyków, osób odpowiedzialnych za żywienie dzieci w szkołach. Wykład wygłosiła prof. dr hab. Małgorzata Żendzian-Piotrowska, kierownik zakładu higieny, epidemiologii i ergonomii na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku.

Wokół mleka pojawia się wiele nieprawdziwych opinii, które szkodzą społeczeństwu i kształtują niewłaściwe nawyki i mody związane z odżywianiem dzieci i młodzieży. Pani Profesor w swoim wykładzie zwróciła uwagę na krzywdę jaka została wyrządzona pokoleniu obecnych trzydziestolatków, których rodzice przeświadczeni o szkodliwości mleka ograniczali spożywanie nabiału swoim dzieciom.

Dzisiaj o bogactwie składników odżywczych mleka wiemy i tę wiedzę należy szeroko propagować. Dzieci i młodzież maja prawo do uzyskania wiedzy związanej z racjonalnym żywieniem i aktywnością fizyczną dla zachowania zdrowia. Mleko jest bardzo ważnym produktem, który dostarcza do organizmu człowieka m.in. białko zawierające unikalne aminokwasy, których organizm nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć, łatwo przyswajalne tłuszcze będące nośnikiem witamin A, D, E i K oraz zawierające tzw. sprzężone dieny kwasu linolowego, które mają czynny udział w zapobieganiu miażdżycy i nowotworów, cukier mlekowy, czyli laktozę, wiele składników mineralnych, wśród których znajduje się przede wszystkich wapń, witamina B2, czyli ryboflawina, która uczestniczy w podstawowych przemianach organizmu. Dzieci w wieku szkolnym mają zwiększone zapotrzebowanie na wapń.

W przypadku deficytu wapnia kości nie są wystarczająco wytrzymałe, co prowadzi do ich łamliwości, zaś w wieku późniejszym istnieje ryzyko pojawienia się wczesnej osteoporozy. 99% całego wapnia w organizmie znajduje się w kościach i zębach, a tylko 1% w tkankach miękkich i płynach ustrojowych. Pani prof. Małgorzata Żendzian-Piotrowska jako ekspert w dziedzinie żywienia podkreśliła, że zapewnienie dzieciom prawidłowej diety bogatej w mleko i jego przetwory jest szczególnie ważne w wieku szkolnym, kiedy rozpoczynają one wytężoną pracę umysłową i fizyczną. Wszelkie niedobory składników odżywczych będą odczuwalne w wieku dorosłym. Dobrze zbilansowana dieta, bogata w mleko i jego przetwory oraz regularne posiłki dadzą dzieciom w wieku szkolnym energię i zapewnią prawidłowy rozwój organizmu. Spotkanie było okazją do dyskusji i obalenia nieprawdziwych opinii o mleku.

Wykształcenie dobrych nawyków żywieniowych za młodu jest kluczowe w późniejszym życiu, dlatego Polska Izba Mleka podjęła wyzwanie mające na celu szeroko pojętą edukację osób odpowiedzialnych za żywienie dzieci w szkołach, aby zapobiegać tyciu wśród dzieci i zwrócić uwagę na mleko i jego produkty jako bogactwo składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania każdego dziecka. Spotkanie w Uniejowie to już czwarte spotkanie zorganizowane w ramach projektu „Porozmawiajmy o mleku” finansowanego z Funduszu Promocji Mleka.

 

Źródło: Polska Izba Mleka


Article printed from Izba Mleka :: Organizacja Samorządu Mleczarskiego: http://izbamleka.pl

URL to article: http://izbamleka.pl/2018/12/04/nabial-jako-zrodlo-skladnikow-odzywczych-w-diecie-czlowieka/

URLs in this post:

[1] Image: http://izbamleka.pl/wp-content/uploads/2018/12/Fotolia_195922323_Subscription_Monthly_M.jpg

© 2011 Izba Mleka :: Organizacja Samorządu Mleczarskiego.