- Izba Mleka :: Organizacja Samorządu Mleczarskiego - http://izbamleka.pl -

Zaproszenie na spotkanie pt. „Nabiał jako źródło składników odżywczych w diecie człowieka”

Posted By PIM On 26 listopada 2018 @ 12:38 In Aktualności | Comments Disabled

Fundacja Misja Medyczna serdecznie zaprasza do udziału w konferencji pt. „Zakończmy otyłość wśród dzieci i młodzieży”, objętej honorowym patronatem Polskiej Izby Mleka, w ramach zadania „Porozmawiajmy o mleku” sfinansowanego z Funduszu Promocji Mleka. Konferencja odbędzie się w Uniejowie, w dniach 29-30.11.2018r.

Celem organizowanego wydarzenia jest: zwrócenie uwagi przedstawicielom jednostek samorządu terytorialnego jaki wpływ na zdrowie ma regularna aktywność fizyczna, przestrzeganie zasad zdrowego odżywiania oraz prezentacja „dobrych praktyk” w profilaktyce leczenia otyłości. Podczas pierwszego dnia Pani Prof. dr hab. Małgorzata Żendzian-Piotrowska, poprowadzi wykład na temat pt. „Nabiał jako źródło składników odżywczych w diecie człowieka?”

Wykład Pani profesor odbędzie się w dniu 29.11.2018 r. w godz. 10:45-11:15 w ramach projektu „Porozmawiajmy o mleku” finansowanego z Funduszu Promocji Mleka w Hotelu Zamek Arcybiskupów Gnieźnieńskich, ul. Zamkowa 2 w Uniejowie.

Od momentu swoich narodzin dzieci mają kontakt z mlekiem, które zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Mleko jest bardzo ważnym produktem, który dostarcza do organizmu człowieka m.in. białko zawierające unikalne aminokwasy, których organizm nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć; łatwo przyswajalne tłuszcze będące nośnikiem witamin A, D, E i K oraz zawierające tzw. sprzężone dieny kwasu linolowego, które mają czynny udział w zapobieganiu miażdżycy i nowotworów; cukier mlekowy, czyli laktozę; wiele składników mineralnych, wśród których znajduje się przede wszystkich wapń; witamina B2, czyli ryboflawina, która uczestniczy w podstawowych przemianach organizmu.

Wiek dojrzewania u dzieci trwa w okresie uczęszczania do szkoły. W tym czasie w organizmie zachodzi bardzo wiele zmian, szczególnie wzrostowych. Statystycznie wzrost długości ciała wynosi około 50 cm u chłopców między 7 a 15 rokiem życia oraz 40 cm u dziewcząt. W związku z tym wzrasta również zapotrzebowanie na składniki odżywcze. W tym czasie wzrost dotyczy przede wszystkim szkieletu, dlatego też pojawia się zwiększone zapotrzebowanie na wapń. W przypadku deficytu wapnia kości nie są wystarczająco wytrzymałe, co prowadzi do ich łamliwości, zaś w wieku późniejszym istnieje ryzyko pojawienia się wczesnej osteoporozy. Wykluczenie mleka z diety sprawi, że pojawi się niedobór wapnia. Wielu specjalistów i dietetyków zgodnie twierdzi, że najlepszym źródłem wapnia są naturalne produkty, takie jak mleko i jego przetwory. 100 ml mleka zawiera 120 mg wapnia. Zaleca się, aby dzieci w wieku od 7 do 9 roku życia przyjmowały dziennie około 800 mg wapnia, a od 10 roku życia 1200 mg.

Należy pamiętać, iż 99% całego wapnia w organizmie znajduje się w kościach i zębach, a tylko 1% w tkankach miękkich i płynach ustrojowych. Wapń bierze także udział w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni, w tym mięśnia sercowego, w przewodzeniu impulsów nerwowych, krzepnięciu krwi oraz pobudza do działania enzymy potrzebne do prawidłowego trawienia tłuszczy. Dziecko w wieku szkolnym rozpoczyna wytężoną pracę zarówno umysłową, jak i fizyczną. 

Wykształcenie dobrych nawyków żywieniowych za młodu jest kluczowe w późniejszym życiu, dlatego Polska Izba Mleka podjęła wyzwanie mające na celu szeroko pojętą edukację społeczeństwa na temat spożywania mleka i jego przetworów w codziennej diecie. Swoje działania kieruje do poszczególnych grup społeczeństwa: matek karmiących i  oczekujących narodzin dziecka, młodzieży aktywnej fizycznie i sportowców, seniorów oraz osób odpowiedzialnych za żywienie dzieci w szkołach. Konferencja w Uniejowie to już czwarte spotkanie zorganizowane w ramach projektu Porozmawiajmy o mleku finansowanego z Funduszu Promocji Mleka.

 

milk splash bottle drop white liquid [1]

 


Article printed from Izba Mleka :: Organizacja Samorządu Mleczarskiego: http://izbamleka.pl

URL to article: http://izbamleka.pl/2018/11/26/notatka-prasowa-przed-spotkaniem-pt-nabial-jako-zrodlo-skladnikow-odzywczych-w-diecie-czlowieka/

URLs in this post:

[1] Image: http://izbamleka.pl/wp-content/uploads/2017/09/fotolia2.jpg

© 2011 Izba Mleka :: Organizacja Samorządu Mleczarskiego.