- Izba Mleka :: Organizacja Samorządu Mleczarskiego - http://izbamleka.pl -

Zaproszenie na spotkanie „Nabiał w diecie osób dorosłych – tak czy nie? ” w ramach projektu Porozmawiajmy o mleku

Posted By PIM On 26 listopada 2018 @ 12:51 In Aktualności | Comments Disabled

Polska Izba Mleka zaprasza na kolejne spotkanie w ramach projektu „Porozmawiajmy o mleku” finansowanego z Funduszu Promocji Mleka, które odbędzie się 29.11.2018 r o godz. 16.30 na Uniwersytecie Trzeciego Wieku przy Wydziale Pedagogicznym Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie przy ul. Waszyngtona 4/8. Wykład wygłosi prof. dr hab. Małgorzata Żendzian-Piotrowska, kierownik zakładu higieny, epidemiologii i ergonomii na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku, która poruszy ważny temat właściwego odżywiania osób starszych, a zwłaszcza zwróci uwagę na korzyści płynące ze spożywania  mleka i jego przetworów w codziennej diecie seniora.

Dieta u  osób starszych jest szczególnie skomplikowanym zagadnieniem, gdyż na jej dobór składa się bardzo wiele czynników. Dowiedziono,  że bardzo często dieta u seniorów jest nieprawidłowa i niewłaściwie zbilansowana. Istnieje szeroka gama przyczyn wpływających na niewłaściwie odżywianie. Osoby w starszym wieku powinny szczególnie przestrzegać odpowiedniej diety bogatej w mleko i jego przetwory. Dowodzą tego badania, które wskazują, że w diecie seniorów często brakuje  wielu składników odżywczych, które znajdują się w mleku, czyli białka, wapnia, potasu, magnezu oraz wielu witamin szczególnie z grupy B i witaminy D. Wiele osób starszych nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważne dla organizmu są te składniki. Szczególnie zalecane jest spożywanie fermentowanych produktów mlecznych, takich jak jogurt, kefir, ser, czy maślanka. Oprócz wielu składników odżywczych i witamin zawierają one także mikroflorę, w której znajdują się probiotyczne mikroorganizmy. Dzięki nim tworzy się mikroflora jelitowa pozytywnie wpływająca na zdrowie poprzez ochronę układu pokarmowego przed chorobotwórczymi bakteriami i wirusami oraz zwiększająca odporność organizmu i regulująca pH w przewodzie pokarmowym. Dzięki fermentacji produktów mlecznych mogą je spożywać również osoby nietolerujące laktozę.

Projekt „Porozmawiajmy o Mleku” realizowany przez Polską Izbę Mleka, finansowany z Funduszu Promocji Mleka,  ma na celu podniesienie świadomości społeczeństwa dlaczego warto czerpać z bogactwa, które zawiera mleko i przetwory mleczne oraz dlaczego mleko jest polecane dla osób starszych.

Porozmawiajmy o Mleku-Częstochowa [1]


Article printed from Izba Mleka :: Organizacja Samorządu Mleczarskiego: http://izbamleka.pl

URL to article: http://izbamleka.pl/2018/11/26/notatka-prasowa-przed-spotkaniem-nabial-w-diecie-osob-doroslych-tak-czy-nie-w-ramach-projektu-porozmawiajmy-o-mleku/

URLs in this post:

[1] Image: http://izbamleka.pl/wp-content/uploads/2018/11/Porozmawiajmy-o-Mleku-Częstochowa.jpg

© 2011 Izba Mleka :: Organizacja Samorządu Mleczarskiego.