- Izba Mleka :: Organizacja Samorządu Mleczarskiego - http://izbamleka.pl -

Porozmawiajmy o mleku … w Szkole Rodzenia

Posted By PIM On 22 czerwca 2018 @ 14:53 In Aktualności | Comments Disabled

W dniu 13 czerwca 2018 r. odbyło się inauguracyjne spotkanie w Szkole Rodzenia przy Szpitalu Miejskim w Białymstoku w ramach projektu „Porozmawiajmy o mleku” sfinansowanym z Funduszu Promocji Mleka. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony młodych rodziców. Uczestniczyło w nim ok. 60 par oczekujących potomstwa. W czasie spotkania ekspert projektu dr n. med. Irena Białokoz-Kalinowska, znakomity alergolog i pediatra zaprezentowała najnowsze doniesienia ze świata nauki dotyczące znaczenia mleka i produktów mlecznych w jadłospisie kobiet w ciąży i karmiących.

Porozmawiajmy o mleku- Szkoła Rodzenia [1]

W swoim wystąpieniu udowodniła, iż artykuły mleczne są kluczowe w zachowaniu zdrowia mamy i dziecka. Mleko i jego przetwory stanowią znakomite źródło wapnia, który stanowi budulec układu kostnego,  bierze aktywny udział w przewodzeniu impulsów bioelektrycznych oraz stabilizuje ciśnienie krwi. Ponadto nabiał zawiera w swoim składzie „super białko” laktoferynę wzmacniającą odporność i zapobiegającą infekcjom wirusowym jak i bakteryjnym. Co więcej, ten składnik mleka chroni przed deficytem żelaza, a nawet uzupełnia je. W mleku i jego przetworach znajdziemy także magnez łagodzący i chroniący przed zaburzeniami nastroju oraz bolesnymi kurczami kończyn dolnych.

Kobiety w ciąży i karmiące powinny także pamiętać o cholinie, występującej w postaci naturalnej w nabiale. Jak twierdzą naukowcy niski poziom tego składnika odżywczego w organizmie matki może powodować wystąpienie wad cewy nerwowej u dziecka, doprowadzić do przedwczesnego porodu lub niskiej masy urodzinowej dziecka.

Doktor Irena Białokoz-Kalinowska odniosła się także do kontrowersji związanych z cukrem mlecznym – laktozą. Słuchacze byli poruszeni informacją, iż w mleku matki występuje więcej laktozy niż w mleku krowim. W mleku kobiecym jest aż 7,0 g/100 ml lakozy, zaś w mleku krowim 4,8 g/100 ml. Co więcej cukier mleczny jest cenny dla dziecka, ponieważ dostarcza energii,  ułatwia wchłanianie takich pierwiastków jak: Ca, Zn, Mg, obniża indeks glikemiczny i daje uczucie sytości. 

Na koniec swojego wystąpienia zostało podkreślone, iż medycyna w zakresie leczenia alergii pokarmowych stawia na tolerancję, a nie na eliminację produktów mogących mieć działanie uczulające. Podawanie niewielkiej ilości produktów pod nadzorem lekarza sprawia, iż dziecko / organizm człowieka może nabyć tolerancji na pokarmy wcześniej powodujące objawy alergii.

 

logo na stronę [2]

Źródło: Polska Izba Mleka

 

 


Article printed from Izba Mleka :: Organizacja Samorządu Mleczarskiego: http://izbamleka.pl

URL to article: http://izbamleka.pl/2018/06/22/porozmawiajmy-o-mleku-w-szkole-rodzenia/

URLs in this post:

[1] Image: http://izbamleka.pl/wp-content/uploads/2018/06/Porozmawiajmy-o-mleku-Szkoła-Rodzenia.jpg

[2] Image: http://izbamleka.pl/wp-content/uploads/2018/06/logo-na-stronę.jpg

© 2011 Izba Mleka :: Organizacja Samorządu Mleczarskiego.