- Izba Mleka :: Organizacja Samorządu Mleczarskiego - http://izbamleka.pl -

Konferencja fakty i Mity o Mleku

Posted By PIM On 14 maja 2018 @ 11:43 In Aktualności | Comments Disabled

OLYMPUS DIGITAL CAMERA [1]

„Fakty i mity o mleku” to cykl konferencji organizowanych przez Polską Izbę Mleka. W 2018 roku planowane jest 10 spotkań na terenie całego kraju. Pierwsze z nich odbyło się w Toruniu, kolejne zaś 11 maja br. w Warszawie. Poświęcone  było wartościom, jakie niesie mleko i produkty mleczne oraz konsekwencjom ich niedoboru w diecie seniorów.

O tym, jak ważne jest mleko i jego przetwory, teoretycznie wiedzą wszyscy. Praktyka okazuje się jednak zgoła inna. Pomimo iż w piramidzie żywieniowej są jedną z podstaw prawidłowego, zdrowego żywienia, bardzo często nie uwzględniamy ich w codziennej diecie. Zapominamy, że mleko jest najcenniejszym źródłem łatwo przyswajalnego wapnia, białka
i witamin. Zapewnia również prawidłowy rozwój i wzrost organizmu. 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA [2]

Czy zatem mleko jest potrzebne w diecie seniora? 

Na te pytanie staraliśmy się wspólnie odpowiedzieć podczas spotkania, na które licznie przybili zainteresowani seniorzy. Dr n. med. Irena Białokoz-Kalinowska z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku w trakcie prezentacji zwracała uwagę na żywienie, które jest głównym czynnikiem środowiskowym wpływającym na stan zdrowia. Ale mówiła też o aktywności fizycznej, prawidłowym śnie i towarzystwie z którym spożywamy posiłki.

Z upływem lat nasz organizm pracuje coraz wolniej. Niestety te zmiany wpływają niekorzystnie na układ pokarmowy. Znacznie zmniejsza się ilość wydzielanej śliny i soków trawiennych, trudniej jest więc trawić pokarm. Więc jeśli nie dostosujemy naszej diety do tych nowych warunków, grożą nam dolegliwości ze strony układu pokarmowego, ale też ogólne pogorszenie samopoczucia wynikające z niedoborów składników odżywczych.

Wychodząc naprzeciw tym problemom, Polska Izba Mleka organizuje cykliczne i nowe przedsięwzięcia mające na celu edukację oraz promocję mleka i produktów mlecznych, zarówno wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.

Podczas spotkania zostały też rozdane nagrody wśród laureatów konkursu „Mleczne Inspiracje”. Prace zostały przygotowane przy współpracy z Ośrodkiem Wsparcia dla Seniorów Pod Jaworami w Warszawie.

Ilość pytań podczas spotkania jak również po jego zakończeniu wskazuje na bardzo duże zainteresowanie tym tematem. Uczestnicy wychodzili z przekonaniem, że warto jest sięgać
po produkty mleczne, a jednocześnie obalone zostały stereotypy mówiące iż w ich wieku spożywanie mleka nie jest już potrzebne.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA [3]

Działanie Sfinansowane z Funduszu Promocji Mleka.


Article printed from Izba Mleka :: Organizacja Samorządu Mleczarskiego: http://izbamleka.pl

URL to article: http://izbamleka.pl/2018/05/14/konferencja-fakty-i-mity-o-mleku/

URLs in this post:

[1] Image: http://izbamleka.pl/wp-content/uploads/2018/05/P1015260.jpg

[2] Image: http://izbamleka.pl/wp-content/uploads/2018/05/P1015257.jpg

[3] Image: http://izbamleka.pl/wp-content/uploads/2018/05/P1015264.jpg

© 2011 Izba Mleka :: Organizacja Samorządu Mleczarskiego.